GBP w Ciepielowie powstała 2 lutego 1947 roku, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie. Gromadzi zbiory o charakterze uniwersalnym, obejmującym literaturę piękną polską i obcą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popularnonaukową, literaturę dotyczącą regionu. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany i aktualizowany z uwzględnieniem potrzeb, zainteresowań i poszukiwań czytelników.
Biblioteka posiada dostęp do Internetu oraz trzy stanowiska komputerowe do dyspozycji czytelników z programu IKONKA, a także biblioteczny program MAK 4.3a, szczególnie przydatny do prowadzenia baz o charakterze katalogów i kartotek w bibliotekach. Obecnie obsługuje 573 czytelników, posiada 19 604 woluminów.
Kadra Biblioteki: Renata Gołębiowska-Ambrozik – dyrektor GBP, Bożena Gajek oraz Justyna Grzeszczyk - bibliotekarze.

W strukturze organizacyjnej biblioteki znajdują się dwie filie.
Filia Biblioteczna w Czerwonej powstała 1957 roku, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Antoniowie. Jej zbiory liczą 7 248 woluminów, korzysta 146 czytelników, posiada dostęp do Internetu oraz cztery stanowiska komputerowe do dyspozycji czytelników. Bibliotekarzem jest Teresa Marciniak.
Filia Biblioteczna w Wielgiem (najmłodsza placówka) powstała 1985 roku, obecnie mieści się w nowym budynku w Domu Ludowym. Jej zbiory liczą 7 294 woluminów, korzysta 162 czytelników, posiada dostęp do Internetu oraz pięć stanowisk komputerowych do dyspozycji czytelników. Bibliotekarzem jest Joanna Niedziela.




piątek, 30 kwietnia 2010

Z poezją w bibliotece

Dnia 29 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna gościła pana Mariusza Sakowskiego, poetę z Lipska. Na spotkanie licznie przybyli zaproszeni goście oraz czytelnicy biblioteki, łącznie około 30 osób.

Na początek autor przybliżył nam swoją osobę. Powiedział nam, że nie przepada za Adamem Mickiewiczem ale bardzo lubi Tadeusza Różewicza oraz Zbigniewa Herberta, a jeden z jego wierszy poświecony był Halinie Poświatowskiej.
Poeta zachęcał by zadawać mu pytania i tak po kilku wierszach nawiązała się rozmowa ze słuchaczami. Dowiedzieliśmy się, że „nie pisze o wszystkim bo się nie da”, a wiersz po napisaniu musi „dojrzeć”.
Tematyka wierszy pana Mariusza jest bardzo różnorodna. Pisze m.in. o tolerancji, kłamstwie, alkoholu, nadziei nawet o pogodzie. Zaprezentowany został także erotyk oraz wiersz poświęcony katastrofie w Smoleńsku z 10 kwietnia.
Autor wspomniał, ze najchętniej tworzy w nocy, jak to określił „o porze dla nietoperzy”. Nieraz pisze po 10-20 wierszy, czasem miewa zastój twórczy, co jest bardzo męczące.

Na zakończenie pan Mariusz Sakowski dostał od słuchaczki - poetki pani Marii Sotowicz wiersz pod tytułem "Wena uskrzydlona", który zaprezentował wszystkim słuchaczom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz