GBP w Ciepielowie powstała 2 lutego 1947 roku, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie. Gromadzi zbiory o charakterze uniwersalnym, obejmującym literaturę piękną polską i obcą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popularnonaukową, literaturę dotyczącą regionu. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany i aktualizowany z uwzględnieniem potrzeb, zainteresowań i poszukiwań czytelników.
Biblioteka posiada dostęp do Internetu oraz trzy stanowiska komputerowe do dyspozycji czytelników z programu IKONKA, a także biblioteczny program MAK 4.3a, szczególnie przydatny do prowadzenia baz o charakterze katalogów i kartotek w bibliotekach. Obecnie obsługuje 573 czytelników, posiada 19 604 woluminów.
Kadra Biblioteki: Renata Gołębiowska-Ambrozik – dyrektor GBP, Bożena Gajek oraz Justyna Grzeszczyk - bibliotekarze.

W strukturze organizacyjnej biblioteki znajdują się dwie filie.
Filia Biblioteczna w Czerwonej powstała 1957 roku, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Antoniowie. Jej zbiory liczą 7 248 woluminów, korzysta 146 czytelników, posiada dostęp do Internetu oraz cztery stanowiska komputerowe do dyspozycji czytelników. Bibliotekarzem jest Teresa Marciniak.
Filia Biblioteczna w Wielgiem (najmłodsza placówka) powstała 1985 roku, obecnie mieści się w nowym budynku w Domu Ludowym. Jej zbiory liczą 7 294 woluminów, korzysta 162 czytelników, posiada dostęp do Internetu oraz pięć stanowisk komputerowych do dyspozycji czytelników. Bibliotekarzem jest Joanna Niedziela.




czwartek, 16 września 2010

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

W niedzielę, 12 września, odbyła się 71 Rocznica Mordu Jeńców Wojennych w Dąbrowie.
To tu,8 września 1939 roku, 74 Górnośląski Pułk Piechoty z Lublińca pod dowództwem mjra ppłka Józefa Pelca poraz ostatni stanął do walki z żołnierzami niemieckiego Wehrmachtu. Polacy, wobec przeważającej siły wroga i z braku amunicji musieli się poddać. Za swoją odwagę w obronie ojczyzny ponieśli największą ofiarę - zostali rozstrzelani przez niemieckiego oprawcę.
Po uroczystej polowej Mszy świętej i przemówieniach okolicznościowych odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 roku oraz pokaz musztry 22 Pułku Ułanów Podkarpackich.

Zachęcamy do przeczytania książek, znajdujących się w naszej bibliotece, przedstawiających historię lublinieckiego 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty:
* Marian Berbesz - Obowiązek swój spełnili do końca
* Helena Kowalska-Kutera, Jerzy Pelc-Piastowski - Piechurzy Apokalipsy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz