GBP w Ciepielowie powstała 2 lutego 1947 roku, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie. Gromadzi zbiory o charakterze uniwersalnym, obejmującym literaturę piękną polską i obcą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popularnonaukową, literaturę dotyczącą regionu. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany i aktualizowany z uwzględnieniem potrzeb, zainteresowań i poszukiwań czytelników.
Biblioteka posiada dostęp do Internetu oraz trzy stanowiska komputerowe do dyspozycji czytelników z programu IKONKA, a także biblioteczny program MAK 4.3a, szczególnie przydatny do prowadzenia baz o charakterze katalogów i kartotek w bibliotekach. Obecnie obsługuje 573 czytelników, posiada 19 604 woluminów.
Kadra Biblioteki: Renata Gołębiowska-Ambrozik – dyrektor GBP, Bożena Gajek oraz Justyna Grzeszczyk - bibliotekarze.

W strukturze organizacyjnej biblioteki znajdują się dwie filie.
Filia Biblioteczna w Czerwonej powstała 1957 roku, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Antoniowie. Jej zbiory liczą 7 248 woluminów, korzysta 146 czytelników, posiada dostęp do Internetu oraz cztery stanowiska komputerowe do dyspozycji czytelników. Bibliotekarzem jest Teresa Marciniak.
Filia Biblioteczna w Wielgiem (najmłodsza placówka) powstała 1985 roku, obecnie mieści się w nowym budynku w Domu Ludowym. Jej zbiory liczą 7 294 woluminów, korzysta 162 czytelników, posiada dostęp do Internetu oraz pięć stanowisk komputerowych do dyspozycji czytelników. Bibliotekarzem jest Joanna Niedziela.




piątek, 27 sierpnia 2010

Z wizytą w bibliotekach...

W czwartek, 26 sierpnia bibliotekarze powiatu lipskiego zwiedzali Bibliotekę Narodową oraz Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorem tej wycieczki była Gminna i Powiatowa Biblioteka w Rzeczniowie.
Podczas zwiedzania Biblioteki Narodowej towarzyszyła nam pani Ewa Bogusz, która opowiedziała nam o historii biblioteki oraz znajdujących się tam zbiorach. Mieliśmy także możliwość obejrzenia czytelni ogólnej, czytelni czasopism oraz informatorium, a także zobaczyć na czym polega digitalizacja książek.

Po Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oprowadzała nas pani Danuta Daniluk, zajmująca się działem historii. Dowiedzielimy się, że biblioteka powstała wraz z utworzonym w 1816 roku Królewskim Uniwersytetem Warszawskim i była organizacyjnie związana z uczelnią. Od marca 1818 r. została usamodzielniona i zyskała charakter biblioteki publicznej. Obecny budynek biblioteki został oddany do uzytku 15 grudnia 1999 r.
Oprócz wnętrza biblioteki zadziwił nas jej zewnętrzy wygląd. Mianowicie dach ze szkła, na którym znajduje się ogród, liczne alejki i taras widokowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz