GBP w Ciepielowie powstała 2 lutego 1947 roku, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciepielowie. Gromadzi zbiory o charakterze uniwersalnym, obejmującym literaturę piękną polską i obcą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literaturę popularnonaukową, literaturę dotyczącą regionu. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany i aktualizowany z uwzględnieniem potrzeb, zainteresowań i poszukiwań czytelników.
Biblioteka posiada dostęp do Internetu oraz trzy stanowiska komputerowe do dyspozycji czytelników z programu IKONKA, a także biblioteczny program MAK 4.3a, szczególnie przydatny do prowadzenia baz o charakterze katalogów i kartotek w bibliotekach. Obecnie obsługuje 573 czytelników, posiada 19 604 woluminów.
Kadra Biblioteki: Renata Gołębiowska-Ambrozik – dyrektor GBP, Bożena Gajek oraz Justyna Grzeszczyk - bibliotekarze.

W strukturze organizacyjnej biblioteki znajdują się dwie filie.
Filia Biblioteczna w Czerwonej powstała 1957 roku, mieści się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Antoniowie. Jej zbiory liczą 7 248 woluminów, korzysta 146 czytelników, posiada dostęp do Internetu oraz cztery stanowiska komputerowe do dyspozycji czytelników. Bibliotekarzem jest Teresa Marciniak.
Filia Biblioteczna w Wielgiem (najmłodsza placówka) powstała 1985 roku, obecnie mieści się w nowym budynku w Domu Ludowym. Jej zbiory liczą 7 294 woluminów, korzysta 162 czytelników, posiada dostęp do Internetu oraz pięć stanowisk komputerowych do dyspozycji czytelników. Bibliotekarzem jest Joanna Niedziela.




piątek, 26 lutego 2010

Rok 2010 rokiem Fryderyka Chopina

W dniu 9 maja 2008r. Sejm RP podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2010 - Rokiem Fryderyka Chopina.
Obchody 200 rocznicy urodzin kompozytora na świecie uczci ponad dwa tysiące koncertów i projektów. Pojawią się one w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki m.in. w Wiedniu, Berlinie czy Rzymie. Częścią obchodów Roku Chopina będą wystawy zorganizowane m.in. w Paryżu, Petersburgu czy Wiedniu.

W Polsce najważniejszymi wydarzeniami będą:

· otwarcie 1 marca multimedialnego Muzeum Chopina w Pałacu Ostrogskich w Warszawie. Na 1,3 tys. m2 zgromadzone zostaną bezcenne rękopisy i pamiątki – największa na świecie kolekcja obiektów związanych z kompozytorem. Niebywałą w skali światowej atrakcją będzie multimedialna ekspozycja stała, zaprojektowana przez architektów z Mediolanu – Migliore i Servetto.

· obok Muzeum powstaje również Centrum Chopinowskie, które mieścić będzie: centrum informacji dla turystów, sklep, bibliotekę, płytotekę, salę konferencyjną, kawiarnię oraz instytucje chopinowskie takie, jak Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC). Centrum zostanie otwarte dla publiczności 22 lutego 2010 roku.

· rewitalizacji jest także poddawana Żelazowa Wola oraz Brochów. Dworek Chopina w Żelazowej Woli – miejsce urodzenia kompozytora, będzie przekształcony w ośrodek kultury i edukacji. Z kolei odległy od Żelazowej Woli o 10 km kościół w Brochowie, gdzie Chopin został ochrzczony, to unikalny w skali europejskiej zabytek architektury obronno-sakralnej. Wnętrzom przywrócono wygląd z czasów Chopina i poprawiono akustykę, dzięki czemu mogą się tu odbywać koncerty. Otwarcie obu obiektów nastąpi 23 kwietnia, w dniu chrztu kompozytora. Na przeprowadzenie powyższych inwestycji przeznaczono łącznie prawie 147 mln PLN!

Oprócz inwestycji trwałych, wskazano również na potrzebę realizacji projektów edukacyjnych, skierowanych do dzieci, a także na przedsięwzięcia artystyczne otwarte dla wszystkich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz